Školní weblog

  • MENU

  • Reklamy

Postup interpretace textu

Posted by pitvok on Říjen 15, 2009

Co je to vůbec interpretace je obecné filozofické a vědecké téma. Následující model textové interpretace však vychází spíše z pedagogické zkušenosti než z teorie. Má sloužit jako návod pro každého, kdo si s interpretací textu neví rady. Pro studenty, kteří mají jako podmínku k atestu interpretaci textu, je formální dodržení bodů 2 – 5 následujícího postupu podmínkou úspěšného splnění úkolu.

1) Východiska – z hermeneutického hlediska přistupujeme ke každé interpretaci, tj. výkladu smyslu textu s určitými předpoklady, k nimž patří především naše dosavadní vědění a zkušenosti; jazyk, který používáme; kultura, které jsme součástí. Tato východiska není nutné při vlastní interpretaci tématizovat, stojí jaksi v pozadí každé interpretační činnosti.

2) Analýza textu – Text nejprve rozebereme na jeho základní prvky: hlavní pojmy, souvislosti mezi pojmy

3) Hlavní myšlenka – Na základě analýzy se pokusíme vlastními slovy vyjádřit hlavní myšlenku textu, tj. o co v něm jde

4) Zobrazení – Dobrou pomůckou pro orientaci v náročnějším a delším textu je grafické zobrazení jeho struktury pomocí myšlenkové mapy, diagramu, osnovy či jiným způsobem.

5) Otázky – Interpretace je forma komunikace mezi čtenářem a textem. Jedná se vlastně o určitou verzi rozhovoru. Rozhovor je, mimo jiné, založen na kladení a zodpovídání otázek. Pokud chceme textu skutečně porozumět, je dobré vědět, na jakou otázku má být odpovědí a jaké otázky mu mohou být položeny.

6) Kreativní myšlení – Nejvyšší a také nejobtížnější fází interpretace je rozvinutí výchozího textu nečekaným, novým a objevným způsobem. To lze provést mnoha způsoby, např. kritikou východisek; použitím textu pro vysvětlení problému, který v něm není obsažen; rozvinutím jednoho místa textu nečekaným způsobem, atd.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: