Školní weblog

Recenze

Posted by pitvok on Říjen 18, 2009

Cílem recenze je informovat čtenáře o existenci a kvalitě recenzovaného díla. Známe recenze hudby v hudebních časopisech, recenze počítačových her v herních časopisech, recenze knih v literárních časopisech, recenze filmů ve filmových časopisech nebo recenze elektroniky v časopisech o elektronice, atp.

Pokud nemáme k dispozici objektivní kritéria hodnocení, jako je např. velikost hardisku mp3 přehrávače nebo energetická spotřeba spotřeba u pračky, bývají kritéria hodnocení daného díla více méně závislá na perspektivě a zkušenostech autora. Proto je dobré dodržovat při recenzi filozofického či jiného literárního díla určitá pravidla:

1) Uveďte stručné informace o autorovi a technické informace o recenzovaném textu (např. rok vydání, editor, překladatel, atp.)

2) Popište strukturu a obsah textu: na jaké části je text rozdělen, co je obsahem jednotlivých částí a jaký je mezi nimi vztah

3) Formulujte hlavní myšlenku textu

4) Proveďte negativní i pozitivní hodnocení textu, tzn. proč je dobrý, v čem je špatný, na co je třeba dát si pozor, co považujete za chybné, co považujete za správné či hodnotné, atp.

5) Připojte závěr. Ten může obsahovat různé věci jako např. shrnutí vašeho hodnocení, zamyšlení nad dalšími možnostmi rozvedení nebo použití textu, osobní důvody volby právě tohoto textu, atp. Pokud píšete recenzi na historický text, je potřeba uvést v jakém kontextu vznikal a působil (tzn. to jakého období patří a jak souvisí s danou dobou)

6) Formální požadavky:
– 1. strana obsahuje záhlaví – jméno, studijní obor a ročník, kurz pro který práci píšete, školní rok
– používáte následující formátování: písmo 12, nejlépe Times New Roman nebo příbuzné, řádkování 1,5; mezi odstavci nevynecháváme mezery, pokud nezačínáte novou kapitolu nebo nový úsek textu.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: