Školní weblog

Filozofie 20. století LS 09/10 – Úvod

Posted by pitvok on Únor 25, 2010

Marylin Manson je současný umělece. Jeho umělecký pseudonym se skládá ze dvou slov Marylin a Manson. Marylin odkazuje na filmovou hvězdu a jeden ze slavných hollywoodských sex-symbolů Marylin Monroe, jejíž jméno už je samo pseudonymem. Manson upomíná na Charlese Mansona, inspirátora několika slavných vražd a zakladatele jedné z alternativních komunit 60. let, tzv. Family.

Co představuje Marylin Monroe? Co představuje Charles Manson?

Jsou to dvě strany téže mince – západní kultury 20. století. Představují krásku a zvíře, představují rozpolcenou povahu západních lidí ve 20. století.

Marylin jako kráska, sexuální symbol, ikona, milenka prezidenta Kennedyho, symbol amerického zábavního průmyslu a jeho všudypřítomné moci, ozdoba popkultury, která je ovšem uvnitř trochu shnilá. V něčem se podobá Alice Wakefieldové, dvojité hrdince filmu D. Lynche Lost Highway, kde v jednom krátkém záběru vystupuje právě Marylin Manson.  Stejně jako Alice má ve filmu Lost Highway svou temnou dvojnici René, tak Marylin Monroe pod maskou hvězdné slávy ukrývala nešťastnou duši popkulturní hvězdy.

Charles Manson – člověk, jenž je v kolektivním vědomí zafixovaný jako masový vrah, i když sám patrně nikoho nezabil. Byl obviněn a odsouzen ze spoluúčasti na vraždách, které spáchali členové jím neformálně vedené skupiny známé jako „the Family„. Stal se popkulturní legendou, jejíž skutečný osud zná málokdo. Je spojován s dobou 60. let, s dobou revolty, hippies a psychedelických drog. Je považován za zosobnění krutosti a nesmyslnosti antisociálních hnutí té doby, ale přitom byl možná jen mediální atrakcí resp. se jí chtěl stát.

A obě tyto postavy se na masmediální rovině, ve sféře simulaker, falešných identit a virtuální zábavy, rozhodl spojit Marylin Manson.  Co takové spojení znamená a čeho je vyjádřením? Jak spolu ve 20. století koexistuje luxus, krása a dokonalost hned vedle vyprázdněnosti, opuštěnosti a zmaru. Jaké hluboké rozpory a podivné souvislosti v sobě vlastně 20. století skrývá?

Myšlení druhé  poloviny 20. století, na něž se budeme v tomto semináři soustředit, je takové myšlení, které samo sebe chápe jako kritiku tendencí a rozporů pozdně moderní kultury. Opírá se o několik hlavních východisek:

1) Moderní věda a filozofie založená na představě osvícenského vítězství rozumu a vzdělanosti je podrobena rozsáhlé kritice. A s ní celá tradice západního racionalistického myšlení, které je označováno za falokratické, egocentrické a v důsledku potlačující mnohost a pluralitu

2) Psychoanalýza – odkrývá nevědomou stránku člověka a ukazuje lidské jednání jako ne-rozumné, pudové a vnitřně problematické.

3) Fenomenologie a hermeneutika- chápe člověka a lidskou kulturu z hlediska konstituce významů ve zkušenosti, resp. v rozumějící a interpretativní zkušenosti se světem a druhými.

4) Marxismus – zaměřený na kritiku moderní ekonomiky, politického a sociálního řádu

5) Strukturalismus – opouští myšlenku člověka jako autonomního a autorsky svobodného jednající subjektu. Vysvětluje lidskou společnost na základě systému rozdílů, které ji utvářejí a lidské jednání je pro něj výsledkem strukturální sil, které jsou nad a mimo osobní.

Reklamy

Jedna odpověď to “Filozofie 20. století LS 09/10 – Úvod”

  1. Anonymní said

    We are now living in the winter time of the Faustian civilization.
    (His description of the Faustian civilization is one where the populace constantly strives for the unattainable-making Western Man a proud but tragic figure ,for while he strives and creates he secretly knows the actual goal will never be reached.)
    The decline of the West/Oswald Spengler

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: